Pihanje

Pihanje je proces izdelovanja votlih predmetov z vpihavanjem zraka v kos umetne mase, tako da se ta razširi po notranjih stenah orodja. Z tem postopkom nastanejo plastične steklenice, kantice za gorivo ali kemikalije, sodi itd.

Ločimo tri glavne načine pihanja: ekstuzivno pihanje, brizgalno pihanje in raztezno pihanje. Te tehnike se med seboj ločijo po količini porabljenega materiala, obratovalnih stroškov, kvaliteti in ceni izdelkov ter hitrosti proizvajanja.

Ekstruzivno pihanje:


se ponavadi uporablja za večje izdelke, težke od 1,5 kg pa do 250 kg. Naprej oblikujemo predoblikovanec (ponavadi cev) v plastičnem stanju. V naslednjem koraku ga primejo oblikovalna orodja, nato pa ga pritisk plina od znotraj potisne ob stene orodja. Ostane nam le še da odščipnemo in zavarimo dno posode ter ostanek pri grlu.

pihanje

Slika 6.10: Stopnje ekstruzivnega pihanja: a - orodje, b - kalibrirni pihalni trn, c - predoblikovanec (cev), d - cevna glava, e - stisnjen rob, f - pihan izdelek, g - odrezek grla, h - odrezek dna ploščo

1. Ekstrudiranje predoblikovanca
2. Zapiranje orodja, spodnji del cevi se zavari s stiskalnim robom orodja
3. Vtis kalibrirnega trna, kalibriranje grla in napihovanje ter ohlajevanje
4. Snemanje izdelka, ločevanje odrezka grla in dna

 

Brizgalno pihanje:


to tehniko uporabljamo predvsem za manjše predmete, kjer želimo doseči zelo natančno debelino stene, kvaliteten finiš vratu in pri polimerih, ki jih ne moremo ekstrudirati. To so ponavadi tube in ampule, stekleničke za kozmetiko in manjše posode za farmacijo.

Pri tej tehniki izbrizgamo predoblikovanec v orodje v obliki kegljastega tulca, jedro pa nam služi za pihalni trn. Pri tem se vrtijo trni s predoblikovanci iz brizgalnega orodja v kondiciorno komoro, nato v pihalno raztezno orodje in končno na izmetavanje.

pihanje-brizgalno

 

Shema brizgalnega pihanja

a. Polimer je izbrizgan v kalup
b. Segret predoblikovanec napihnemo na hladne stene orodja

 

Raztezno pihanje:


Zaradi potreb po močnejših plastenkah, ki bi bile primerne za gazirane pijače s pritiskom CO2, se je razvila tehnologija razteznega pihanja. Z njo proizvajamo steklenice za gazirane pijače, pa tudi za olje, vodo, alkohol in ostale tekočine. Proizvajamo lahko plastenke s kapaciteto od pol pa do petih litrov tudi preko 10.000 komadov na uro. Bistvo razteznega pihanja je v tem, da preoblikovance, ki jih dobimo po eni od že prej opisanih metod pihanja, po predhodnem temperiranju raztegnemo v obe osi 5 do 10 - krat in tako dosežemo večkratno povečanje togosti, udarne in natezne trdnosti ter zmanjšanje teže. Zmanjša se tudi za plastiko značilna prepustnost za kisik, ogljikov dioksid in vodno paro.
 
pihanje-vleceno

 

Shema brizgalnega pihanja

A. Pihalni trn
B. Vstop zraka
C. Oddušniki zraka
D. Predoblikovaneca
E. Izteg palice
F. Ohlajevalni kanali

Hitre povezave