Krivulje mejnih deformacij za pločevino

Kot preoblikovalnost v stvarnem pomenu označujemo sposobnost materiala, da prenese plastično deformacijo. Preoblikovalnost je omejena z največjo kritično deformacijo f, ki jo material še prenese ne da bi se porušil. Odvisna je od lastnosti materiala (kemične sestave, strukture, predhodne deformiranosti) napetostnega stanja pri preoblikovanju in preoblikovalnih pogojev (temperature T, hitrosti deformacije).
Podatke o preoblikovalnosti pločevine, dobljene z različnimi preizkusi za določanje preoblikovalnih značilnosti materialov, je smiselno zapisati v enem diagramu, ki naj za določen material in obdelovalne pogoje (T, hitrost deformacije) popiše preoblikovalnost pločevine za različna deformacijska stanja. Tako krivuljo je možno prikazati v koordinatnem sistemu glavnih deformacij. Imenujemo jo krivulja mejnih deformacij - KMD.
 
KMD_diagram
 
Krivulja mejnih deformacij za pločevino  
 
Sistem za določevanje krivulj mejnih deformacij - KMD je sestavljen iz orodja za izvedbo Marciniakovega preizkusa, monokromatske kamere 1024x768, ˝" CCD, objektiva Navitar in svetlobnega izvora za soosno osvetljevanje merjenca ter opreme za zajemanje in obdelavo slik med izvedbo preizkusa. Natancnost sistema znaša ± 2,5% pri merilnih krogih premera d=2 mm. Sistem omogoča obravnavanje preizkušanje jeklene pločevine do debeline 1mm, aluminija in aluminijevih zlitin do debeline 2 mm, najmanjša debelina pločevine pa ni omejena. Za materiale z visoko mejo plastičnosti se sistem po potrebi ob vnaprejšnjem dogovoru lahko tudi prilagodi. 
 
KMD-orodje
 KMD-orodje2 KMD-pre
KMD-preiz 
 
Orodje, preizkušanec in preizkuševališce za izvedbo Marciniakovega preizkusa  

Hitre povezave