Procesi preoblikovanja gradiv

Ob poznavanju osnov gradiv in mehanike njihovega oblikovanja, je študij v nadgradnji usmerjen v analizo procesnih in snovnih parametrov s ciljem njihovega celovitega obvladovanja. S temi znanji bo tako mogoče povečati tehnologičnost izdelkov, določiti vse parametre za konstruiranje potrebnih oblikovalnih orodij ter končno dobiti izhodišča za definicijo potrebne strojne opreme.
Študij se bo nadalje posvetil tudi načrtovanju procesov s stališča spreminjanja snovnih lastnosti obdelovanega materiala, vpliva toplotnih tokov in elastičnih odzivov sistema na kakovost izdelkov, pri čemer se bo mogoče podrobneje seznaniti s specifičnostmi procesov oblikovanja kovinskih ali nekovinskih gradiv.
Kandidati bodo pri študiju uporabljali najsodobnejša tržno dosegljiva orodja za numerično modeliranje in simulacije oblikovalnih procesov, prav tako jim bo omogočeno eksperimentalno delo na s vso potrebno senzoriko opremljenih strojih v Laboratoriju za preoblikovanje kakor tudi zajemanje podatkov iz realnega industrijskega okolja.
Sistematično preverjanje morebitnih razlik med numerično in eksperimentalno pridobljnimi rezultati ter analiza vzrokov za te razlike bo predstavljajo odlično izhodišče za temeljitejše in trajnejše obvladovanje obravnavane tematike.

Nosilca: prof. dr. Karl Kuzman, izr. prof. dr. Zlatko Kampuš

Literatura:

[1] Gologranc, F.: Preoblikovanje - I.del: Osnove.- Ljubljana: Fakulteta za strojništvo, 1991
[2] Gologranc, F.: Preoblikovanje - II. del: Masivno preoblikovanje.- Ljubljana: Fakulteta za strojništvo, 1999
[3] Lange, K.: Handbook on metal forming.- New York: McGraw- Hill, 1991
[4] Hosford, E.,W., Cadell, R.,M.: Metal Forming - Mechanics and Metalurgy, Cambridge University Press, 2007
[5] CIRP Annals - Manufacturing Technology - Papers / SC Forming
[6] Campbell, F.C.: Manufacturing Processes For Advanced Composites. Elsevier Advanced Technology, Oxford 2004
[7] Rosato, D., V., Rosato, V., Rosato, M., G.: Injection Molding Handbook. Kluwer Academic Publisher Boston 2000.

Hitre povezave