Vpenjalni mehanizem registratorja

Kavčič, Pokorn, Halilovič, Koc, Štok, Mole
2004-2008

EP1606122B1, SI21455, podeljen evropski in slovenski patent

Predmet inovacije so posamezni geometrijski elementi osnovne plošče mehanizma za registratorje, ki ključno prispevajo k temu, da je bilo možno prihraniti kar 25% materiala.

Nova patentirana oblika mehanizma za registratorje je bila realizirana v velikoserijski proizvodnji podjetja Niko d.d., Železniki. Nov mehanizem z izboljšanimi karakteristikami, pri katerem je podjetje pri osnovni plošči prihranilo kar 25% materiala glede na prejšnjo obliko, je stare izdelke zelo hitro izpodrinil, tako da je podjetje Niko d.d. v naslednjih letih izdelovalo samo ta tip mehanizma z vsemi razpoložljivimi kapacitetami. Podjetje je pri predstavitvah projekta navajalo, da je s prehodom na novo obliko letno prihranilo milijon evrov samo pri stroških materiala in prevoza.

Velja omeniti še pomen projekta za samo podjetje, saj »program Mehanizmi za registratorje v strukturi proizvodnje predstavlja 90 % vse proizvodnje« [www.niko.si: Letno poročilo 2006]. Letno poročilo 2005 podjetja Niko.d.d. pa navaja: »V letu 2005 smo izdelali in prodali skoraj 10 % manjši obseg, kot smo načrtovali in približno enak obseg kot v letu 2004. Glavni razlog za nedoseganje načrtovanega obsega je bilo prilagajanje proizvodnje zmanjšanemu obsegu prodaje... Ob koncu leta – v zadnjem kvartalu so se potrebe po naših izdelkih močno povečale...« Sredi leta 2005 je bila namreč izdelana prva serija novih mehanizmov za registratorje, leta 2006 pa se je podjetje v celoti preusmerilo na nov izdelek. Naslednje leto poročajo: »Zaradi bistveno večjega obsega proizvodnje smo naredili tudi 40.125 ur nadurnega in akordnega dela, kar je bistveno več kot v preteklih letih – vse sobote so bile delovne, ker so bile potrebe po mehanizmih izjemno velike... V poslovnem letu 2006 smo dosegli 6.080.948 tisoč SIT čistih prihodkov iz prodaje, kar je za 32,2% več kot v lanskem letu.. Fizični obseg proizvodnje se je v primerjavi z letom 2005 povečal za 26,6%, fizični obseg prodaje pa se je povečal za 29%.« [www.niko.si: Letno poročilo 2006] To je bil vzrok, da so »ob koncu leta 2006 pričeli z naložbo v razširitev kapacitet in prostorov za proizvodnjo mehanizmov« [www.niko.si: Letno poročilo 2007]. Niko d.d. je postal največji evropski proizvajalec tovrstnih mehanizmov: »tržni delež mehanizmov v Evropi se povečuje na 30%« [www.niko.si: Letno poročilo 2006].

Projekt pa je postal medijsko odmeven leta 2006 po podelitvi zlatega priznanja GZS za inovacijo, saj so o tem poročali tudi osrednji elektronski in tiskani mediji. V Delu in Gorenjskem glasu so objavili tudi dva intervjuja z inovatorji.