Vpliv zmanjšanja modula elastičnosti na izračun elastične povračljivosti

Vrh, Halilovič, Štok
2008

Z meritvami smo pokazali, da se modul elastičnosti pločevine, ki jo predhodno plastično deformiramo, zmanjša tudi do 15%.

Ko pločevino po njenem preoblikovanju vzamemo iz orodja, se zaradi sprostitve elastičnih napetosti nekoliko spremeni njena oblika. Ta pojav imenujemo elastična povračljivost, za katero je znano, da jo je tudi z numeričnimi simulacijami težko natančno napovedati. Togost materiala pomembno vpliva na elastično povračljivost, v analizah pa so elastične lastnosti običajno privzete kot konstantne vrednosti. Z eksperimenti smo za nerjavno jeklo EN 1.4301 preverili idejo, da se morda togost materiala med plastičnim obremenjevanja spreminja. Izkazalo se je, da se modul elastičnosti predhodno deformirane pločevine zmanjša tudi za 15%. Vzroke za takšno zmanjšanje smo iskali tudi v poškodovanosti materiala in v ta namen opravili pregled deformirane pločevine pod mikroskopom. Zmanjšan modul elastičnosti smo uporabili v numeričnih simulacijah, pri katerih smo upoštevali Gurson-Tvergaard-Needlemannov model (GTN) in Mori-Tanaka teorijo homogenizacije na osnovi Eshelbyjevega principa. Rezultati numeričnega izračuna so bili primerjani z rezultati Demerijevega eksperimenta elastične povračljivosti.

VRH, Marko, HALILOVIČ, Miroslav, ŠTOK, Boris. Impact of Young's modulus degradation on springback calculation in steel sheet drawing = Vpliv zmanjšanja Youngovega modula na izračun elastične povračljivosti pri vleku jeklene pločevine. Stroj. vestn., 2008, letn. 54, št. 4, str. 288-296.